Лікування дисфагії

(порушеної функції ковтання) та порушень функції мови.

За даними МОЗ України – в Україні третина тих, хто переніс інсульт – люди працездатного віку. Відповідно існує не тільки потреба повернути людину до повноцінного соціального життя, а й залишитись при професійних навиках, вміннях і найскладніша задача – навіть покращити певні аспекти соціально-професійних можливостей.

Серед медичних проблем після інсульту є ті, які знаходяться в межах відповідальності лікаря і медичного персоналу, але не мають ніякого відношення до вторинної профілактики інсульту. Більш того, ці ускладнення зустрічаються досить часто і вносять свій внесок в кінцевий несприятливий результат.

Таким чином, розуміння цих розладів є критично важливим для лікування інсульту.

Статистично, згідно даних північно-американських дослідників, серед таких найбільш частих ускладнень після інсульту мають місце:

  • наявність депресії та тривожних станів (зі сторони психо-емоційної сфери)
  • інконтиненції (зі сторони сечо-статевої системи)
  • пневмонії і інші інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів (зі сторони респіраторної системи)
  • також судоми і больовий синдром

Різність в статистичній структрурі даних ускладнень також варіює від багатьох показників, таких як супутні патології (особлива увага надається цукровому діабету), віковий фактор, довгострокові чи короткострокові ці ускладнення.

Вважається, що сумарно серед осіб котрі перенесли вперше в житті гостре порушення мозкового кровообігу 29-50 % мають проблеми ковтання, що в подальшому, при їх не вирішенні може призвести до пневмонії, вцілому інфекційних ускладнень верхніх дихальних шляхів, недостатнього харчування (і як наслідок зневоднення, дисліпідемії, порушення толерантності до глюкози), чинити негативний вплив на функціональне відновлення і, відповідно, збільшити тривалість госпіталізації.

Методи, які зазвичай використовуються в менеджменті дисфагії, включають текстурну модифіковану дієту, програми загальної терапії при дисфагії (ковтальні та постуральні техніки), ентерального годування, медикаментозну терапію, а також фізичної та нюхової стимуляції.

Згідно даних літератури (Rowat (2014), DePippo et al. (1994) високоінтенсивний тренінг симптому дисфагії покращує функцію ковтання і зменшує час для відновлення нормальної харчування після інсульту. Повне функціональне відновлення зафіксоване від 12 до 38% пацієнтів.

Також, терапія дисфагії не знижує ризик летальності незалежно від інтенсивності лікування або типу дієти.

На базі Лосятинської лікарні лікування пацієнтів з симптомом дисфагії проводиться за допомогою багатофункціонального фізіотерапевтичного пристрою з електроміографією Intelect Advenced Combo (Vital Stim 2, другої генерації) виробництва DJO, LLC (USA).

Щє по темі: