Центр неврології та медичної реабілітації “Лосятинська лікарня” застосовує в лікувальній практиці увесь спектр апітерапевтичних нижчезгаданих міроприємств і маніпуляцій. Особлива увага приділяється власним запатентованим методам та схемам лікування продуктами бджільництва в комплексному лікуванні пацієнтів різноманітної патології нервової, дихальної та серцево-судинної систем організму.

Апітерапія

Історія виникнення

Походження апітерапії, як окремо виділеного напрямку в системі регенеративного лікування з фітотерапевтичної дисципліни відбувалось протягом дуже тривалого періоду часу. Більш сучасне вивчення апітерапії, зокрема, апітоксину, було розпочато завдяки зусиллям австрійського лікаря Філліпа Терка, що було відображено в його праці – “Доповідь про своєрідний зв’язок між укусами бджіл і ревматизмом» в 1888 р.

На сучасному етапі розвитку медичної галузі в залежності від зростання наукової бази і її доказовості, наукові дані свідчать про те, що різні продукти бджільництва чинять терапевтичний ефект шляхом покращення кровообігу, зменшуючи запалення і стимулюючи імунну відповідь. вперше на теренах України апітерапія як метод лікування законодавчо був визнаний 10 березня 1959 року – вченою медичною радою міністерства охорони здоров’я СРСР.

В сучасній історії України президентом України 22 лютого 2000 року був підписаний закон України “про бджільництво” де в 21-й статті 6-го розділу є визначення апітерапії як методу лікування та профілактики захворювань людей та тварин.

Сучасний арсенал апітерапії містить в собі:

 • фіто засоби (пилок)
 • мед
 • бджолина отрута
 • маточне молочко
 • прополіс
 • перга

Важливим є те, що не тільки безпосередньо ізольоване використання певного компоненту апітерапії має доказовий лікувальний ефект, а, як правило, використання продуктів бджільництва в поєднанні з іншими лікувальними засобами. Завдяки своєму історичному минулому та великій науково-доказовій базі, спектр медичного застосування продуктів бджільництва різноманітний:

 • ревматоїдні артрити
 • деміелінізуючі захворювання нервової системи (sclerosis disseminata)
 • інфекційні захворювання (shingles)
 • подагра
 • обробка раневих поверхонь (pes diabetic)
 • превентивне лікування больового синдрому (neuralgia)
 • опіки

Слід завжди мати на увазі, що апітоксин, з усіма своїми позитивними ефектами в першу чергу все ж таки розцінюється як яд і самолікування не тільки недоречне, а навіть може бути небезпечним.

Завдяки науковим даним сучасних досліджень сьогoдні вже існують чіткi схеми та дози апітоксину в залежності від захворювання, віку та стану пацієнта.

Мед

Найбільш поширеним і відомим продуктом бджільництва завжди був і залишається мед. Звісно, найширше його застосування пов’язано з харчовою промисловістю. З точки зору медичного застосування мед широко використовують як в дієтології так і в комбінації з іншими медико-профілактичними маніпуляціями . Як приклад – застосування медових контактних аплікацій.
Останнім часом проводяться широкі дослідження в застовунні медових аплікацій в лікуванні раневих поверхонь різної етіології, зокрема діабетичної стопи.

Другий за поширеністю, але володіючий найбільшим медикаментозним ефектом серед усіх продуктів блжільництва є безпосередньо aпітоксин, або ж яд медоносної бджоли. Це безколiрна рідина яка виводиться через бджолине жало обьемом близько 0,1 мг. Із-за хімічної будови апітоксин діє місцево як антикоагулянт, викликаючи всі ознаки місцевого запалення. Пептидний склад апітоксину володіє антимікробною дією та чинить нейроактивний вплив.

На сьогоднішній день доказана імуностимулююча дія апітоксину на загальному рівні. Застосування апітоксину в комплексній терапії з фармакологічними препаратами, дія яких направлена на покращення функції речовини головного мозку та покращення мікроциркуляції, значно покращує проходження діючих речовин фармакологічних засобів через гемато-енцефалічний бар’єр.

Відповідно покращується медикаментозна ефективність від комбінації даних схем лікування. Володіючи ефектом пригнічення ноцицептивних відчуттів апітоксин ефективний при превентивному лікуванні больового синдрому. Також його розглядають як альтернативу фармакологічним засобам для лікування нейродегенеративних розладів.

Проводяться активні дослідження з використання апітоксину в лікуванні хвороби Паркінсона та хвороби Альцгеймера. Апітоксин модулює нейро-запальну відповідь.

Найбільш небезпечна побічна дія апітоксину це виклик алергічної реакції. Побічні ефекти від застосування апітоксину також широко варіюють від тривіальних шкірних реакцій, які зазвичай зникають протягом декількох днів, до загрозливих для життя важких імунологічних реакцій, таких як анафілаксія.

Задля безпечного та правильного використання апітоксину з лікувальною метою процедури потрібно проводити в лікувальних установах.

Прополіс

Третім найбільш відомим продуктом блжільництва є прополіс. В народній медицині прополіс більш відомий під назвою бджолиний клей. Також володіє складним багатокомпонентним складом органічних сполук. Із-за особливостей добування прополіс дуже рідко використовується у чистому виді.

Прополіс має довгу історію використання в медичних цілях, починаючи з 350 р до н.е., з часів Аристотеля. Греки використовували прополіс при лікуванні абсцесів, сирійці застосовували для загоєння ран і пухлин, єгиптяни використовували його для муміфікації. Він як і раніше має багато векторів використання в медичних цілях і сьогодні, хоча його науково доказова ефективність вивчена не в помному об’ємі.

Прополіс використовується при лікуванні:

 • афтозного стоматиту, в якості рідини для полоскання рота,
 • прополіс здатний усувати неприємний запах з рота,
 • лікування гінгівіту,
 • карієсу
 • захворювань ясен
 • лікування інфекцій, викликаних бактеріями (включаючи туберкульоз)
 • лікування вірусів (в тому числі грип, H1N1 “свинячим” грипом і застуди)
 • лікування інфекцій викликаних грибком і простішими

Прополіс також використовується в лікувальних схемах захворювань шлунково-кишкового тракту, в тому числі хелікобактерної інфекції, виразковій хворобі шлунка; в якості антиоксиданту і як протизапальний засіб; в якості інгредієнта в косметологічній галузі. Встановлено, що прополіс володіє антимутагенними ефектами, які можуть допомогти в профіліктиці запобігання раку. У поєднанні з маточним молочком він може пом’якшити побічні ефекти хіміотерапії і радіотерапії.

Маточне молочко

Існує дуже мало наукової інформації про вплив маточного молочка в лікуванні захворювань людей, напротивагу ветеринарній медицині. В традиційній китайській медицині використання маточного молочка застосовувалось з метою продовження тривалості життя. Також маточне молочко, на сьогоднішній день, доказово володіє найсильнішим антиоксидантними властивостями з продуктів бджільництва.

Маточне молочко є продуктом молочної секреції медоносних бджіл. Воно, як правило, містить близько 60% – 70% води, 12% – 15% білків, 10% – 16% цукру, 3% – 6% жирів і від 2% до 3% вітамінів, солей і амінокислот. Його склад варіює в залежності від географії та клімату. Цей продукт отримав свою назву від того, що бджоли використовують його для розвитку і виховання маток бджолиних сімей.

Маточне молочко використовується для лікування:

 • астми
 • сінної лихоманки
 • хвороби печінки
 • панкреатиту
 • безсоння
 • передменструального синдрому
 • виразкової хвороби шлунку
 • захворювань нирок
 • дерматитів
 • корекції рівня холестерину

Також використовується в якості загально-тонізуючого засобу, для боротьби з наслідками старіння, а також для посилення імунної системи.

Деякі люди застосовують маточне молочко безпосередньо на шкіру як тонізуючий засіб або на шкіру голови, щоб стимулювати ріст волосся. Ефекти маточного молочка при певних умовах може бути посилено при прийомі в комбінації з іншими продуктами бджільництва.

Одна з недавно виявлених властивостей маточного молочка є здатність забезпечити захист від негативних побічних ефектів хіміотерапії і радіотерапії, особливо в комбінації з прополісом.

Ця комбінація також може бути використанa з позитивними ефектами при лікуванні вірусних інфекцій, в тому числі оперізуючого лишаю і гепатиту. Японське дослідження на мишах показало, що маточне молочко має анти-ефект втоми. У Китаї, маточне молочко застосовується в лікуванні хронічних вірусних і бактеріальних інфекцій, анорексії, варикозного розширення вен і виразки шлунка.

Маточне молочко сприяює синтезу колагену, що зробило даний засіб актуальним у використанні в косметології.

Пилок

Ефективний при захворюваннях:

 • нервової і ендокринної систем
 • шлунково-кишкового тракту (виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, коліті, ентериті)
 • збільшує вміст гемоглобіну та еритроцитів у крові
 • підвищує стійкість організму проти інфекції
 • сприяє посиленню імунітету
 • при туберкульозі
 • простатиті
 • злоякісному недокрів’ї
 • анемії

Пилок кращий біостимулятор при лікуванні передчасного старіння організму, стимулятор чоловічої потенції на високому рівні, до глибокої старості; потужний протисклеротичний засіб.

Пилок є найкращою добавкою в харчуванні дітей, починаючи з грудного вигодовування і для вагітних.

Пилок є хорошим джерелом ферментів, а також має антиоксидантну активність, як вимірюється індексом ORAC, будь-якого фрукта або овоча.

Таким чином, доповнюючи свій раціон з бджолиного пилку є відмінним способом, щоб значно поліпшити об’єм спожитих поживних речовин.

Швидко зростаюча науково-доказова база показує, що пилок має сильну протизапальну, протиракову і анти-подагричну властивості. Його протизапальні і протиалергічні властивості, дозволяють використовувати пилок в терапевтичних цілях, щоб зменшити симптоми сінної лихоманки і алергічної чутливості.

Це робиться за допомогою перорального введення. Наукові повідомлення про використання пилку настільки різноманітні, що можуть бути використанні при лікуванні варикозного розширення вен, корекції ліпідного обміну, застосовуватись при втомі, безплідді, імпотенції, ожирінні, закрепах, діареї, гіпертонії, простатиту, депресії, утвореннi рубців і відновленнi після захворювань і хірургічних втручань.

Пилок сумісний з іншими методами лікування, він може бути використаний на довгий термін, не має токсичності навіть при високих дозах для тих, хто не чутливий до його компонентів.

Аероапітерапія

Особливо осторонь розглядається такий вид терапії як аероапітерапія. Досить новий вид терапії, технічно складний у впровадженні в медичну практику, але, згідно останнім науковим даним досить ефективний при лікуванні захворювань дихальної, нервової та серцево-судинної систем, лікуванні алергій. Летючі ефірні фракції бджолиних вуликів володіють активною стимулюючою дією на дані системи організму.

Виходячи з поняття українських реалій і розуміння ролі лікування продуктами бджільництва, в Україні, можливо, потрібно більш детальніше звернути увагу на дану проблематику не тільки на загально-освітньому рівні, а і в подальшому науковому обгрунтуванні застосуваннi продуктів бджільництва в лікуваній практиці. Завдяки регіональним апітерапевтичним товариствам, які об’єднують виробників продуктів бджільництва, науковців, лікарів котрі у власній практиці застосовують дані методи терапії, розвивається сучасна науково-доказова база застосування апіпродукції в медицині.